A két kormányfő közös sajtóértekezletén a román újságírók kérdezték a kancellárt a vétójogról, miután Bukarestben belpolitikai vita alakult ki arról, megakadályozhatja-e Románia a 2014 és 2020 között neki szánt kohéziós alapok csökkentését, ha kilátásba helyezi, hogy megvétózza az EU többéves költségvetési keretét.
Faymann Bukarestben rámutatott: nettó befizetőként országa érdekelt a befizetési kötelezettség csökkentésében, ugyanakkor Ausztria exportőrként haszonélvezője is a közös piacnak és a hegyvidéki gazdálkodók támogatásában is érdekelt.
Az osztrák kancellár kifejtette, Románia a vállalkozóbarát, munkahelyteremtést ösztönző politika folytatásával ébreszthet bizalmat a befektetőkben. "A külföldi befektetőket nem lehet arra kötelezni, hogy Romániába jöjjenek" - jegyezte meg Faymann.
A román miniszterelnök méltatta az osztrák befektetők szerepét a román gazdaságban és arról biztosította a Werner Faymannt, hogy Románia továbbra is pozitívan viszonyul az osztrák cégek beruházásaihoz.
Victor Ponta kedden Robert Fico szlovák miniszterelnökkel is egyeztetett az uniós költségvetésről. "Szlovákia a kohézió barátai közé tartozik, Ausztria pedig nettó befizető: így két nagyon fontos álláspontot ismerhetünk meg. A további tárgyalásokon Romániának minden szövetségesére szüksége lesz" - mondta a román kormányfő.